Łódź JanPol Finanse
YT
Instagram
FB
Łódź Asysta Nieruchomości
20 lutego 2021

Czym jest najem okazjonalny?

Źródło: KRN.pl | 2021-02-15

 

Wynajem mieszkań w Polsce to jedna z najczęściej wybieranych metod pomnażania swojego kapitału. Inwestorzy chętnie decydują się na zakup mieszkań, a następnie wynajmowanie ich. Jedną z form jest tutaj najem okazjonalny, czyli kontrakt, który chroni w znacznie większym stopniu właściciela mieszkania, a nie osoby wynajmujące. Czym charakteryzuje się najem okazjonalny i dla kogo jest dobrym rozwiązaniem?

 

Czym jest najem okazjonalny?

 Najem okazjonalny to rozwiązanie, które zostało przygotowane dla właścicieli mieszkań, którzy chcą ochronić swoje prawa i zależy im na uniknięciu problemów z lokatorami (na przykład z eksmisją). Najem okazjonalny można więc zdefiniować jako wyjątkową formę zawierania umowy o najem, jednak wymaga on dodatkowych procedur prawnych. Tryb najmu okazjonalnego łagodzi więc przepisy dotyczące ustawy o ochronie praw najemców, lokatorów. Ustawa ta jest bowiem w wielu przypadkach niekorzystna właśnie dla właściciela mieszkania, ponieważ nie może o egzekwować wielu przepisów prawnych. W przypadku najmu okazjonalnego nałożony jest obowiązek złożenia oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Takie oświadczenie podpisywane jest u notariusza. Właściciel mieszkania nie musi więc decydować się na wielomiesięczne batalie sądowe, tylko od razu może podjąć kroki związane z egzekucją wynajmującego.

 

Kto może skorzystać z najmu okazjonalnego?

Należy zaznaczyć, że najem okazjonalny to umowa stosowana tylko i wyłącznie w przypadku tych lokali, które służą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Oznacza to, że nie stosuje się tej formy do wynajmu powierzchni biurowych lub punktów usługowych. Najem okazjonalny od 2017 roku dotyczy tylko osób prywatnych, a nie firm lub osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Tak więc z najmu okazjonalnego nie mogą skorzystać na przykład przedsiębiorcy, którzy posiadają kilka mieszkań na wynajem, czy też duże firmy zajmujące się pośrednictwem nieruchomościami. Warto wiedzieć o tym, że najemcy nie są specjalnie pozytywnie ustosunkowani wobec najmu okazjonalnego, ponieważ obawiają się nagłego wyrzucenia z mieszkania. W rzeczywistości jednak egzekucja dotyczy tylko tych osób, które nie opłacają regularnie czynszu lub dokonają poważnych szkód w lokalu. W praktyce jednak trudno może być znaleźć osoby chętne na podpisanie umowy najmu okazjonalnego. Dodatkowo istnieje konieczność udania się do notariusza, a wiele osób wynajmujących nie chce się na to zdecydować.

 

Co powinno się znaleźć w umowie najmu okazjonalnego?

Najemca, który chce zawrzeć umowę najmu okazjonalnego musi dostarczyć:

  • oświadczenie w formie aktu notarialnego o dobrowolnym poddaniu się egzekucji,
  • wskazać inne mieszkanie, w którym zamieszka, jeśli zostanie poddany egzekucji,
  • oświadczenie innej osoby, która zgadza się na to, aby zamieszkał w mieszkaniu po egzekucji.

Wynajmujący z kolei musi zgłosić do Urzędu Skarbowego do 14 dni od daty rozpoczęcia najmu zawarcie umowy. Warto zaznaczyć, że umowa z najemcą musi zostać zawarta na czas określony, ale na mniej niż 10 lat. Najem okazjonalny opłaca się najbardziej w sytuacji, gdy najemca deklaruje chęć wynajmowania przez kilka lat. Dzieje się tak dlatego że krótkie, kilkumiesięczne najmy, będą w tym wypadku wiązały się ze zbyt dużą liczbą formalności i kosztów. Często właściciele sami pokrywają koszty notarialne i w ten sposób zachęcają lokatorów do takiej formy. 

 

JanPol Finanse

© JANPOL-FINANSE 2022

All rights reserved 

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej:

Twiter
Instagram
FB

ul. Orla  9, lok. 4a, 90-317  Łódź

NIP 726 266 39 69

 KRS 0000656962